Elev
Utanför lärarinnans kåta vid sommarskolan i Härbergsdalen i mitten av 1930-talet. Stående från vänster: Lisa Andersson, Västra Värjaren. Hon var faster till barnen Knutsson. Gustav Eivind Knutsson, Västra Värjaren, Åke Nilsson, Härbergsdalen, Knut Knutsson, Västra Värjaren och Anders Knutsson, Västra Värjaren. Lärarinnan hette Margit Eriksson. Man hade en särskild skolkåta, en hushållskåta samt en sovkåta. Jonas Nilsson från Härbergsdalen var syssloman och såg till att det kom mat och annat som behövdes till skolan. Lisa Andersson var piga hos Jonas Nilsson och faster till barnen Knutsson. Hon kom dit med mjölk och såg om barnens kläder. Smorde bland annat in skinnbyxorna med fett som man tog vara på från renklövarna. I denna sommarskola gick samebarnen tre sommarterminer.
Objekttyp
Titel
Elev
Museikod
Vbm
Bildnr / samlingsnr / inventarienr
BR 9887
Realnummer 1
872
Ämne 1
Elev
Ämne 2
Skola
Ämne 3
Kåta
Ämne 4
Piga
Ämne 5
Same
Tillkomsttid start
cirka 1935
Förvärvsort
Borgafjäll
Anmärkning
Fotografiets originalformat: 6 x 9. Gevaerat kidax.
Fotografiet är topografiskt insorterat i Dorotea socken på Västerbottens museums Fotoarkiv.
Fotografierna är inlämnade av Saga Jonasson, Borgafjäll genom Vuxenskolans inventering av fotografierna med anknyning till Borgafjällområdet.
Fotografiet är topografiskt insorterat i Dorotea socken på Västerbottens museums Fotoarkiv.
Fotografierna är inlämnade av Saga Jonasson, Borgafjäll genom Vuxenskolans inventering av fotografierna med anknyning till Borgafjällområdet.
Material 1
Acetat
Motivkategori
Grupporträtt
Motiv - Land
Sverige
Motiv - Län
Jämtland
Motiv - Kommun
Motiv - Socken
Frostviken
Motiv - Ort
Format
9 x 12
Bildtyp
Repronegativ
Källhänvisning
“Elev,” Västerbottens museum, hämtad 22 januari 2021, https://samlingar.vbm.se/items/show/113085.
Bidra med mer information – berätta!